29. marca 2010

Pozície v strese (1)

V ranom štádiu, kým bola Satirová ešte v Mental Research Institute v Palo Alto, jej prístup bol podľa Johna Banmena (in: The Satir Model: Yesterday and Today, Contemporary Family Therapy, Volume 24, Number 1, March 2002) považovaný za komunikačný model.

V tom období kládla veľký dôraz na interakciu medzi ľuďmi „priamym, otvoreným“ spôsobom. Po mnohonásobných pozorovaniach interakcií v rodinách sformulovala určité základné správanie do vzorcov, ktoré nazvala „záchranné pozície“ alebo pozície na prežitie. Bez ohľadu na to, aké drsné alebo obťažné skúsenosti ľudia vo svojich pôvodných rodinách prežili, našli spôsob, ako ich zvládať a prežiť.

25. marca 2010

JA SOM JA

JA SOM JA
Virginia Satirová

Na celom svete niet jediného človeka,
ktorý by bol presne taký, ako ja.
Niektorí ľudia majú so mnou niečo spoločné,
ale nikto nie je so mnou totožný.
Preto všetko, čo robím, všetko, čo sa mi stane,
je rýdzo moje, pretože ja sama o tom rozhodujem.

18. marca 2010

O kontakte

O kontakte
Virginia Satirová

Verím, že najväčší dar,
aký môžem od iného človeka dostať,
je, keď ma vidí, keď ma počuje, keď mi rozumie a keď sa ma dotýka.

17. marca 2010

Päť slobôd

Päť slobôd
Virginia Satirová

Sloboda vidieť a počuť to, čo je tu,
namiesto toho, čo by malo byť, bolo alebo bude.

Sloboda hovoriť to, čo človek cíti a čo si myslí,
namiesto toho, čo by mal cítiť a čo by si mal myslieť.

16. marca 2010

Rodinný lekár budúcnosti? (4/4)

Zoznam príznakov pre vyhodnocovanie rodinného kontextu.


V nasledovnom uvádzame zoznam tých príznakov, ktoré podľa Barriera a Christie-Seeley vyžadujú, aby pri nich lekár vyhodnocoval aj rodinný kontext:

15. marca 2010

Rodinný lekár budúcnosti? (3/4)

Tréningový program pre poslucháčov medicíny.


Autori charakterizujú tréningový program pre poslucháčov medicíny ako program, ktorý by sa mal stať integrálnou súčasťou ich výuky a mal by byť zahájený hneď na začiatku. Mal by byť prakticky zameraný na nácvik zručností a prácu s konkrétnym pacientom, ktorého prvýkrát stretnú v ambulancii praktického lekára. Tohto pacienta po celé obdobie štúdia navštevujú doma. Výcvik by mal byť longitudinálny, dlhodobosť poskytuje príležitosť pozorovať progresívne ochorenia v rozšírenom časovom horizonte a pozorovať dopad progresie ochorenia na rodinný systém.

12. marca 2010

Rodinný lekár budúcnosti? (2/4)

Rodinný systém a chronické ochorenie alebo porucha.


Popis prípadu: Dr. Jonesová, rodinná lekárka manželov Marty a Samuela, diagnostikovala zriedkavú formu rakoviny u ich štvorročného syna-predškoláčika. Samuel spolu s ostatnými tromi staršími dcérami sa pokúšali žiť normálnym životom, kým matka Marta spolu s malým Alenom strávili dlhé obdobie svojho života na detskom onkologickom oddelení vo vzdialenejšej nemocnici, kde prebiehal súčasne aj výskum.

11. marca 2010

Rodinný lekár budúcnosti? (1/4)

Inšpirujúci prístup pre praktických lekárov a poslucháčov medicíny

V prvom desaťročí tohto tisícročia popri vzácnom mierovom, bezpečnom a pokojnom živote medzinárodnú scénu čoraz viac vystihujú početné vojnové konflikty a vojny, teroristické útoky a hrozby, spory a strety medzi rôznymi etnickými a náboženskými skupinami, ktoré prinášajú nechcené vysídľovanie a presídľovanie, nadobúdajúce globálne rozmery a prinášajúce nesmierne utrpenie a traumatizujúce dôsledky pre rodiny a jednotlivcov, ktorí v nich žijú. Tieto trendy sú „dôsledkom neľudského jednania ľudí voči ľuďom“ (Charny in Kaslow, 2007).

10. marca 2010

Prirodzené krízy rodiny

PhDr. Anna Rybáriková


Virginia Satirová vo svojej „Knihe o rodině“ (1994) vymenovala 10 krízových období, s ktorými sa väčšina ľudí stretne počas svojho života.

To, že sú to „krízy“ ešte neznamená, že ich musíte vnímať a prežívať v negatívnom význame slova. Môžu byť zdrojom radosti a potešenia z nových zmien.

9. marca 2010

Virginia Satirová - Choroba a smrť

Virginia Satirová - životopis



O smrti človeka, najmä človeka, ktorý sa teší veľkému obdivu, aký obklopoval Virginiu, sa niekedy vytvárajú mýty. Hoci je nasledovný príbeh vo všeobecnosti pravdivý, môžu v ňom byť nejaké mýty.

8. marca 2010

Virginia Satirová - Priekopníčka

Virginia Satirová - životopis



V roku 1964 vydala Virginia svoju prvú knihu Spojená rodinná terapia (Conjoint Family Therapy) a v roku 1972 nasledovala druhá kniha Kniha o rodine (People Making). Jej knihy, výcviky a vyučovacie metódy prispeli k tomu, že sa stala všeobecne známou. Nazývali ju priekopníčkou rodinnej terapie a čoraz viac si ju žiadali nielen v Spojených štátoch, ale i v zahraničí. Stala sa diplomatkou Akadémie certifikovaných sociálnych pracovníčok a dostala Cenu za významné zásluhy od Americkej asociácie manželskej a rodinnej terapie. V roku 1973 jej Wisconsinská Univerzita udelila čestný doktorát.

5. marca 2010

Virginia Satirová - Terapeutka

Virginia Satirová - životopis



Je ťažké zhrnúť a opísať všetko, čo Virginia dosiahla počas svojho pôsobenia ako terapeutky od roku 1936 do roku 1988. Začínala ako ambiciózna učiteľka a vypracovala sa na svetoznámu trénerku, ktorá vedie celodenné a celomesačné semináre po celom svete.

4. marca 2010

Virginia Satirová - Učiteľka

Virginia Satirová - životopis



Po skončení vysokej školy nastúpila Virginia ako učiteľka štátnej školy vo Williams Bay vo Wisconsine. Hoci atmosféru na škole považovala na svoj vkus za „rigidnú“ a „spiatočnícku“ (Russell, 7), u žiakov bola obľúbená. Vždy sa zaujímala o rodinný život svojich žiakov. Zanedlho začala chodiť ku nim na návštevy domov, aby získala podporu rodičov. Tu sa azda zrodila jej myšlienka liečiť rodiny: „Ak vyliečime rodinu,“ povedala, „vyliečime svet.“ (Laign, 20) Po roku sa stala na škole vo Williams Bay riaditeľkou.

3. marca 2010

Virginia Satirová - Štúdium

Virginia Satirová - životopis


Virginia hovorila o sebe, že bola vždy veľmi zvedavá, čo sa okolo nej deje. Sama sa naučila čítať, keď mala tri roky a do deviatich rokov prečítala všetky knihy zo školskej knižnice.

2. marca 2010

Virginia Satirová - Rodina

Virginia Satirová - životopis


Virginia zdôrazňovala význam rodinnej histórie a jej vplyv na život človeka. Často využívala príklady zo svojej rodiny na ilustrovanie niektorých bodov svojho učenia. Virginiini starí rodičia z oboch strán sa narodili v Nemecku medzi rokmi 1870 a 1875. Podľa Virginie pochádzali obe staré matky z privilegovanej socioekonomickej triedy a vydali sa za mužov z robotníckej triedy. Virginia sa domnievala, že starí rodičia sa z Nemecka vysťahovali preto, že takéto zväzky sa vtedy považovali za neprijateľné narušenie spoločenských zvyklostí. Virginia teda vyrastala v prostredí negatívnych pocitov voči Nemecku a istý čas odmietala svoj pôvod.

1. marca 2010

Virginia Satirová - Momentky

Virginia Satirová - životopis


Virginia rozprávala o svojom živote obyčajne vtedy, keď chcela vysvetliť niečo zo svojho učenia. Veľmi rada rozprávala o sebe a zapracovala to do toho, čo robievala najčastejšie: do práce. Jej práca bola takou integrálnou súčasťou jej života, ako keby to bolo jedno. Virginia rozprávala svoje príbehy s veľkým nadšením a zanietením. V knihe Tvojich veľa tvárí (1999) píše o vonkajších prejavoch vnútorných procesov, o tom, ako sa vnútro človeka rôznym spôsobom manifestuje na povrchu a zdôrazňuje význam prijatia všetkých súčastí, ktoré charakterizujú ľudí. Virginia učila, že prijatím toho, čo považujeme za svoje negatívne črty, ovplyvníme ich transformáciu. Na ilustrovanie tohto bodu sa podelila o svoje charakteristiky, spájajúc ich s historickými a fiktívnymi postavami. Takto to vysvetľovala:

Model rastu a rodina - Výpovede respondentov

PhDr. Anna Rybáriková, PhDr. Valéria Hudáková

Slovenská rodina na ceste zmien a rastu
pod vplyvom prístupu V. Satirovej

Svetová konferencia o rodine,
Praha, 16. – 19. máj 2007
2. časť


Výpovede respondentov

Keďže čísla nedokážu vystihnúť všetky odtienky života, dostali sme aj krásne a jedinečné osobné výpovede jednotlivcov, ktoré sú živým a zmysluplným doplnkom vecnej štatistiky (krátené):

Model rastu a rodina - Výsledky prieskumu

PhDr. Anna Rybáriková, PhDr. Valéria Hudáková

Slovenská rodina na ceste zmien a rastu
pod vplyvom prístupu V. Satirovej

Svetová konferencia o rodine,
Praha, 16. – 19. máj 2007
1. časť


Úvod

V. Satirová videla v rodine základ zdravej spoločnosti. Snažila sa pomáhať rodinám, aby boli miestom, kde ľudia nájdu lásku, porozumenie a podporu.