26. februára 2010

Povedz to priamo

PhDr. Valéria Hudáková:

Povedz to priamo, tréning priamej komunikácia autorov Pauly Englander-Goldenovej a Davida Goldena.

Program PTP je akreditovaný MŠ v SR pod číslom 1652/2008/405/1 (Zoznam vzdelávacích ustanovizní a akreditovaných vzdelávacích aktivít).

V tomto roku IVS v SR organizuje dva preventívne zážitkové semináre PTP:

13. februára 2010

Top 10: 10. John Gottman

Desať najvplyvnejších terapeutov za posledných 25 rokov



V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch nahrával matematik, z ktorého sa stal psychológ, John Gottman v Seattli vo svojom špeciálne zariadenom štúdiu, ktoré reportéri prezývali „laboratórium lásky“, obyčajné páry v tých najobyčajnejších chvíľach – keď sa hrali, rozprávali, bozkávali, nesúhlasili, pozerali televíziu, varili obed, žartovali. Občas ich požiadal, aby sa rozprávali o konflikte a pritom monitory na ich hrudi zaznamenávali ich tep alebo sedadlá na pružinách zaznamenávali ich nepokoj. Študoval novomanželov, manželov v kríze, ľudí, ktorí kričali a ľudí, ktorí nikdy nezvýšili hlas. Pomocou prepracovaného kódovacieho systému zaznamenával rýchlo sa meniace výrazy tváre, povzdychy, vlhkosť dlaní, pohyby očí. Sledoval manželov vyše dvadsať rokov, aby zistil, kto sa rozviedol, kto si vytvoril paralelný život a kto ostal spolu (šťastne alebo nešťastne).

Top 10: 9. Milton Erickson

Desať najvplyvnejších terapeutov za posledných 25 rokov



Napriek všetkému, čo sa už o Miltonovi Ericksonovi napísalo a napriek usilovnej snahe mnohých ľudí pochopiť, čo vlastne v terapii robil a prečo to tak dobre fungovalo, jeho prácu ešte stále obklopuje ovzdušie záhadnosti. Krátko po jeho smrti povedal jeho 20-ročný študent Jay Haley: „Neprejde ani deň, aby som vo svojej práci nepoužil niečo, čo som sa naučil od Ericksona. A predsa jeho základné myšlienky chápem iba čiastočne.“

O Ericksonovi sa vytvoril obraz terapeutického čarodejníka, ktorý má nesmiernu osobnú moc. „Nebol to človek, s ktorým by ste si len tak sadli a pokecali,“ spomína si Jeffrey Zeig. „Neustále pracoval, neustále bol Miltonom Ericksonom, ktorý chcel mať ten najhlbší zážitok s každým, s kým sa dostal do styku. V tomto zmysle bol stále hypnotický, stále terapeutický, stále učil.“

Top 10: 8. Carl Jung

Desať najvplyvnejších terapeutov za posledných 25 rokov



Carl Jung zapaľoval svoje prdy na letných táboroch, tancoval s domorodcami v Afrike, vlastnými rukami postavil kamennú vežu, spoločensky sa stýkal so svojimi pacientmi a priviedol si domov milenku (čo zlomilo srdce jeho manželke). Nebál sa psychologicky ponoriť do mysticizmu, okultných vied, alchýmie – kamkoľvek, kde očakával, že nájde pravdu. Bez neho by nebolo Josepha Campbella, ani légie mýticky zameraných, spirituálnych autorov, ktorých myšlienky prenikli do mnohých aspektov súčasnej psychoterapie. Niektorí ho považujú za prvú akoby rockovú hviezdu v terapii, pretože mal fanynky a často vyzeral viac ako guru než ako terapeut. Ale Jung vytvoril základnú formu psychoterapie, ktorá sa v mnohých oblastiach používa dodnes: na rozdiel od Freuda sa díval svojim pacientom do tváre, rozprával sa s nimi za stolom, utešoval ich, bral ich myšlienky vážne. „Uvedomil som si,“ napísal, „že človek sa nikam nedostane, ak sa nerozpráva s ľuďmi o tom, čo vedia.“

Top 10: 7. Murray Bowen

Desať najvplyvnejších terapeutov za posledných 25 rokov



Murray Bowen vypracoval teórie a vynašiel termíny, ktoré teraz používa alebo aspoň pozná každý rodinný terapeut v Amerike. Jeho pojmy diferenciácia seba, emocionálne systémy, trojuholníky, citové odstrihnutie, proces projekcie v rodine, súrodenecké pozície a proces viacgeneračného odovzdávania v rodine sa votkali do látky tohto odvetvia. „Bowen bol intelektuálny maják pre každého, kto sa prvý raz pokúšal porozumieť rodine,“ povedal Braulio Montalvo, ktorý začiatkom 60-ych rokov spolu so Salvadorom Minuchinom pomáhal vytvárať štrukturálnu rodinnú terapiu. „Takmer každý dôležitý pojem v rodinnej terapii možno odvodiť od neho. Učil všetkých.“

Top 10: 6. Albert Ellis

Desať najvplyvnejších terapeutov za posledných 25 rokov



Albertovi Ellisovi sa pripisuje (prinajmenšom on sám sebe pripisuje) vynájdenie kognitívno-behviorálnej terapie (KBT), čo je dnes najrozšírenejší a najpopulárnejší psychoterapeutický prístup. Podľa jeho vlastného presvedčenia predbehol „druhého“ vynálezcu KBT Aarona Becka o niekoľko rokov.

Beck aj Ellis sa radikálne odklonili od prevládajúceho psychoanalytického prístupu tvrdením, že udalosti z detstva nie sú z hľadiska emocionálnych problémov dospelých dôležité. Zamerali sa namiesto toho na zmenu sebaponižujúcich presvedčení (obyčajne automatických), ktoré zadržiavali ľudí vo vlastnom emocionálnom marazme. Ellis tvrdí, že jeho verzia KBT, nazývaná racionálno-emocionálna terapia (RET), sa líši od Beckovej, pretože to nie je len klinický prístup, ale reálna a racionálna filozofia života, založená na nepodmienečnom prijatí seba samého, iných a sveta takého, aký skutočne je.

Top 10: 5. Virginia Satirová

Desať najvplyvnejších terapeutov za posledných 25 rokov



Keď v roku 1964 vyšla Spojená rodinná terapia (Conjoint Family Therapy), Virginia Satirová v nej predstavila svoj zemitý úvod do umenia tohto nového terapeutického prístupu a potvrdila tým svoju povesť priekopníčky v danej oblasti. Charizmatická a kontroverzná Satirová sa objavila ako obor – 183 cm vysoká postava podporená ešte 7 cm podpätkami a natupírovaným účesom – medzi terapeutmi začiatkom šesťdesiatych rokov. Do konca života neustále cestovala, a tak sa stala osobným vyslancom, dokonca kazateľom vízie rodinnej terapie ako prostriedku na vyliečenie zraneného sveta.

Top 10: 4. Irvin Yalom

Desať najvplyvnejších terapeutov za posledných 25 rokov



Irvin Yalom je suverénny rozprávač, ktorého príbehy sú hlavne o psychoterapeutoch, ich pacientoch a komplexnom rituáli zvanom psychoterapia. Je jedným z popredných odborníkov na skupinovú terapiu – jeho významná práca na túto tému Teória a prax skupinovej psychoterapie sa od roku 1970 dočkala piatich vydaní a predalo sa jej viac ako 700 000 tisíc kusov. Je tiež najlepším odborníkom v krajine na existenciálnu psychoterapiu. Ale slávnym sa stal vďaka fiktívnym prácam o psychoterapii, medzi ktoré patria bestsellery Láska a jej kat, Keď Nietzsche plakal a Mama a zmysel života.

Syn chudobných ruských židovských prisťahovalcov sa mohol stať spisovateľom. Ale v mentalite geta jeho mladosti nebolo písanie prijateľnou voľbou povolania pre niekoho, kto sa chcel dostať vyššie. Ako si spomína v životopisnej poznámke „lekárska fakulta bola bližšie k Tolstému a Dostojevskému“ ako obchod.

Top 10: 3. Salvador Minuchin

Desať najvplyvnejších terapeutov za posledných 25 rokov



Prostredie, z ktorého vyrástol, je pre terapeuta také neobvyklé, ako metódy rodinnej terapie, ktoré pomáhal presadzovať v 60-tych a 70-tych rokoch. Narodil sa v roku 1921 ako žid a bíjaval sa na uliciach antisemitskej Argentíny tých čias. Počas vysokoškolských štúdií ho na tri mesiace poslali do väzenia za protesty proti vláde Juana Peróna. Potom slúžil ako lekár Izraelskej armády počas prvých vojen tohto štátu. Neskôr študoval psychoanalýzu v New Yorku, pracoval s čiernymi a hispánskymi pouličnými výtržníkmi, ktorým mohol rozumieť vďaka svojej minulosti.

Top 10: 2. Aaron Beck

Desať najvplyvnejších terapeutov za posledných 25 rokov



Ak sú všetci terapeuti dnes aspoň trošku rogeriánmi, pravdepodobne je väčšina z nich aj trošku beckiánmi. „Kognitívna terapia“ (ako ju Beck pôvodne nazval) sa na scéne objavila potichu a nebadane v 60-tych rokoch a vynašli ju viac menej simultánne a nezávisle Aaron Beck a Albert Ellis. To len teraz, po 40 rokoch, sa táto bomba volá kognitívno-behaviorálna terapia (KBT).

Geniálnou črtou Beckovej metódy je nielen jej krátkosť a účinnosť, ale aj ľahko opakovateľná metodológia, ktorá sama od seba viedla ku klinickým pokusom. Beck nevynašiel iba systematický model krátkej terapie založený na tom, že depresiu a úzkosť udržujú skreslené myšlienky, ale stvoril aj empiricky overiteľnú klinickú techniku, ktorú on sám okamžite začal testovať a dolaďovať. Je ťažké si predstaviť, že by KBT, nech už je jej skutočná hodnota akákoľvek, dospela tak ďaleko, keby nebolo Beckovho neúnavného výskumu a prekvapujúcej produktivity – vyše 20 kníh a 514 článkov vo vedeckých časopisoch, ktoré ešte stále pribúdajú (len do 50-ky napísal 474 článkov!).

Top 10: 1. Carl Rogers

Desať najvplyvnejších terapeutov za posledných 25 rokov



Čo sa týka štýlu, všetci terapeuti sú dnes vlastne rogeriáni, bez ohľadu na ich klinickú alebo teoretickú orientáciu a bez ohľadu na to, čo si myslia o Rogersovi. Nesúhlasil by niektorý klinický pracovník (aspoň čiastočne) so svätou trojicou Rogersovej psychoterapeutickej metódy: „nepodmieneným pozitívnym pohľadom“ alebo úplným prijatím klienta takého, aký je; jasne klientovi komunikovaným úplným empatickým porozumením a „kongruenciou“ čiže autentickým, ozajstným a transparentným „bytím“ s klientom? Ktorý terapeut, nech už je akokoľvek tvrdohlavý, direktívny a rigidný, nezahrnie do svojho programu aspoň z času na čas trochu „reflektívneho počúvania“?

6. februára 2010

Primárna triáda

PhDr. Hana Ščibranyová, PhDr. Naďa Feketeová:
Ukážka z prezentácie na psychoterapeutickej konferencii v Trenčianskych Tepliciach 2009.

Model Virginie Satirovej

Krátka ukážka niektorých konceptov a súčastí Modelu Virginie Satirovej.

2. februára 2010

Z našich podujatí

Fotografické momentky z našich seminárov a výcvikov

Virginia a jej Model na YouTube




1. februára 2010

Satir - Letter...

... from Our President




Greetings Satir Global Families,

Súvisiace organizácie


Na Slovensku a v ČR:

Virginia Satirová - Profil